Νεοκλασικά κτίρια της Λέρου

«Νικολαϊδειο» και «Μαλαχίειο» ονομάζονται τα ιστορικά διδακτήρια του Σχολείου μας. Χτίστηκαν, έναν αιώνα πριν, από τους μεγάλους της παιδείας μας Ευεργέτες και εντυπωσιάζουν με τα πολλά διακοσμητικά νεοκλασικά τους στοιχεία.

Γύρω από το Σχολείο μας, αλλά και σε πολλές γειτονιές της Αγίας Μαρίνας και του Πλατάνου, ξεχωρίζουμε παρόμοια αρχιτεκτονικά στοιχεία και σε πολλά σπίτια, τα λεγόμενα “νεοκλασικά”.

Γιατί ονομάζονται «Νεοκλασικά»; Πότε χτίστηκαν; Ποια είναι τα γνωρίσματά τους;

Για να βρούμε απαντήσεις στα ερωτήματα αυτά, αρχίσαμε να ερευνούμε σε βάθος το θέμα. Ανοίξαμε σχετικά βιβλία, επισκεφτήκαμε αρκετά «νεοκλασικά», ζητήσαμε βοήθεια από αρχιτέκτονες του νησιού μας, παρατηρήσαμε, σχεδιάσαμε...

Kατά τον 18ο και 19ο αι. στα δύσκολα χρόνια της Τουρκοκρατίας, πολλοί έμποροι και αστοί του νησιού μεταναστεύουν προς τα μεγάλα εμπορικά κέντρα της εποχής, (Αίγυπτο, Κωνσταντινούπολη, Σμύρνη, Ρωσία).

Στην Αίγυπτο ακμάζει η Λεριακή Παροικία και ενισχύει οικονομικά τη Λέρο. Την εποχή αυτή χτίζονται, από Λεριούς της Αιγύπτου, πολλά δημόσια και ιδιωτικά νεοκλασικά κτίρια.

Το 1882 η «Λεριακή Αδελφότητα Καϊρου» χτίζει την «Αστυκή Σχολή Λέρου», το 1890 ο Βασίλειος Νικολαϊδης  το «Νικολαϊδειο Παρθεναγωγείο» και το 1910 ο Θεόδωρος Μαλαχίας το «Μαλαχίειο Νηπιαγωγείο».

Το 1899 ο Νικόλαος Τσιγαδάς Πασάς χτίζει τη ΔΗΜΟΓΕΡΟΝΤΙΑ, παλιά Δημαρχία και σημερινή Δημοτική Βιβλιοθήκη ενώ το 1900 το ΔΙΟΙΚΗΤΗΡΙΟ, σημερινή Δημαρχία.