Λεριοί Καλλιτέχνες

Στάθης Αρμενιάκος: Γεννήθηκε και μεγάλωσε στον Άγιο Ματθαίο Κέρκυρας. Από το 1952 κατοικεί μόνιμα στη Λέρο, ασχολούμενος με τη ζωγραφική και τη λογοτεχνία.

Ως μαθητής των Βασιλικών Τεχνικών Σχολών, που λειτούργησαν στη Λέρο μετά τον πόλεμο, πήρε μαθήματα από τον Μίμη Άνθη και μετά από σπουδές τριών χρόνων, πτυχίο από τη Σχολή BENELLI.

Έχει πραγματοποιήσει εννέα ατομικές Εκθέσεις, σε Κέρκυρα, Ρόδο, Θεσσαλονίκη, Λέρο, Αθήνα, Βάρνα Βουλγαρίας  και 17 ομαδικές.

έργα του υπάρχουν σε ιδιωτικές συλλογές, στην Ελλάδα, Γερμανία, Αυστραλία, Αμερική.

"Τα έργα του Στάθη Αρμενιάκου οικοδομούν την αμεσότητα μιας επαφής  με την τραγικότητα, το αδιέξοδο της ψυχής, την πάλη με τους ορατούς και αόρατους κινδύνους που μας περιβάλλουν."                                                                                                                              ΛΟΥΛΑ Δ. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΟΥ

Ψάρεμα

Από την έκθεση του καλλιτέχνη στην αίθουσα του Σχολείου μας, τον Αυγ. 2004