"Νικολαιδειο & Μαλαχίειο" ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΙΑΣ ΜΑΡΙΝΑΣ ΛΕΡΟΥ       Η ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΜΑΣ

Μ' ένα βιβλίο... ταξιδεύω!

Η βιβλιοθήκη του Σχολείου μας, ιδρύθηκε το 1985. Τότε, με την οικονομική συμβολή του νεοσύστατου «Συλλόγου Γονέων», με πρόεδρο τον κ. Ιωσήφ Σφακιανάκη, κατασκευάστηκαν έντεκα έπιπλα-βιβλιοθήκες σε κενή αίθουσα του «Μαλαχίειου». Σ’ αυτές τοποθετήθηκαν, με τη φροντίδα των δασκάλων και των μαθητών του Σχολείου όσα βιβλία υπήρχαν διαθέσιμα από παλιά, ενώ παράλληλα, ξεκίνησε προσπάθεια εμπλουτισμού με νέους τίτλους από τη παιδική λογοτεχνία.

Το 1990, στην αίθουσα αυτή κατασκευάστηκε ξύλινο πατάρι,  στο οποίο μέχρι σήμερα φιλοξενείται η Βιβλιοθήκη μας, ενώ στο ισόγειό της, από το 1999, βρήκε τη θέση του το «Εργαστήρι Πληροφορικής».

Σήμερα η Βιβλιοθήκη μας περιλαμβάνει 2700 περίπου τίτλους βιβλίων.

Υπεύθυνη δασκάλα είναι η κ. Ουρανία Καραλή.

Η πτέρυγα της Λογοτεχνίας

Τι θα έλεγες σ' ένα παιδί για να διαβάσει ένα βιβλίο ;

*      Θα του έλεγα ότι τα βιβλία, εκτός από τις γνώσεις που μας δίνουν, μας ψυχαγωγούν, δηλαδή μας δίνουν χαρά. Διαβάζοντας ένα βιβλίο δημιουργούμε στο μυαλό μας διάφορες εικόνες όπως εμείς τις θέλουμε και με την ιστορία τους ταξιδεύουμε σε κόσμο όμορφο και μαγικό.

Άννα Λιβιτσάνου, ΣΤ΄τάξη (2004-2005)

*      Θα του έλεγα να αρχίσει να διαβάζει βιβλία, που τον ενδιαφέρουν. Στα βιβλία κρύβονται πράγματα, που περιμένουν να τα ανακαλύψουμε.

Γιώργος ΘεοφιλόπουλοςΣΤ΄τάξη (2004-2005)

*      Θα του έλεγα ότι το βιβλίο είναι ένας μαγικός κόσμος.

Θωμάς Δημητρίου, ΣΤ΄τάξη (2004-2005)

Με την κ. Ουρανία, στη Βιβλιοθήκη

Το Πρόγραμμα του Εθνικού Κέντρου Βιβλίου: "ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ"

1.  Η συγγραφέας Γαλάτεια Γρηγοριάδου Σουρέλη στο Σχολείο μας