ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΙΑΣ ΜΑΡΙΝΑΣ ΛΕΡΟΥ                       Τμήμα Ένταξης

Το «Τμήμα Ένταξης» του Σχολείου λειτούργησε για πρώτη φορά το Σχολικό Έτος 1987-88 με δάσκαλο τον κ. Κώστα Βελή. Από την επόμενη χρονιά και μέχρι σήμερα διδάσκει σ’ αυτό η  κ. Κατερίνα Ασλάνη – Βελή.

Η προτροπή για τη συνέχιση και στήριξη της Ειδικής Τάξης έγινε από τον τότε σύμβουλο Ειδικής Αγωγής κ. Χρήστο Μπίρτσα.

Ευχή μας, ο θεσμός αυτός να στηριχτεί ακόμα περισσότερο από την Πολιτεία, έτσι που να βλέπουμε σε κάθε παιδί τη «μοναδικότητα» και όχι τη  «διαφορά».

«Στην όμορφη συντροφιά μας  είμαστε μικροί και μεγάλοι, κορίτσια και αγόρια , απ’ όλες τις Τάξεις του Σχολείου μας. Με τη βοήθεια της κ. Κατερίνας ξεπερνάμε κάθε δυσκολία που έχουμε στα μαθήματα και συμπληρώνουμε τις γνώσεις μας.»

Τη σχολική χρονιά 2001-2002, στο πλαίσιο του Προγράμματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης. ασχοληθήκαμε με τη  "ΘΑΛΑΣΣΑ ΜΑΣ". Η εργασία μας αυτή έγινε βιβλίο, με χρηματοδότηση από το Υπουργείο Αιγαίου.

Κάντε "κλικ" πάνω στο εξώφυλλο του βιβλίου, για να τη δείτε.