Παιδιά Λέρου-Güllük, με την ελιά της ειρήνης

(Σεπτ.1999) Παιδιά του GÜLLÜK στη Λέρο

Στις 24 Σεπτεμβρίου 1999 επισκέφτηκαν τη Λέρο 7 μαθητές και 3 δάσκαλοι με το Διευθυντή κ. Necıp Güven, προσκεκλημένοι του Μητροπολίτη Λέρου κ. Νεκταρίου, για να συμμετάσχουν, με παιδιά της Λέρου, σε εκδήλωση, παρουσία του Οικουμενικού Πατριάρχη Βαρθολομαίου.
Τουρκόπουλα και Ελληνόπουλα είχαν τη χαρά και την ευτυχία, να τραγουδήσουν, να απαγγείλουν στίχους τους, να χορέψουν πιασμένα χέρι-χέρι.
Φύτεψαν και μια ελιά στην αυλή του «Νικολαΐδειου διδακτηρίου», σύμβολο ειρήνης, δίνοντας υπόσχεση πως θα συνεχίσουν και μεγαλώνοντας να στήνουν γέφυρες φιλίας πάνω από τα γαλανά νερά του Αιγαίου, που πρέπει να ενώνουν και όχι να χωρίζουν τους δυο λαούς.

Φωτογραφίες από την επίσκεψη

Στην είσοδο του Τουρκικού Σχολείου

(23Απριλίου 2000) Παιδιά της Λέρου στο GÜLLÜK
ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΗ «ΓΙΟΡΤΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ»

Στις 23 Απριλίου 2000, ομάδα 10 παιδιών από τη Λέρο, με τρεις δασκάλους επισκέπτονται το GÜLLÜK, για να λάβουν μέρος στη “ΓΙΟΡΤΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ”. Πρόκειται για ένα ταξίδι που…σχεδιάζεται από το 1988. Δίνεται επιτέλους η ευκαιρία να σμίξουν, Ελληνόπουλα και Τουρκόπουλα, στην όμορφη αυτή γιορτή, να σφίξουν τα χέρια, να χορέψουν, να τραγουδήσουν για την αγάπη, τη φιλία, την ειρήνη.
Η συγκινητική ατμόσφαιρα της θερμής υποδοχής και της εγκάρδιας φιλοξενίας, που οργάνωσαν οι δάσκαλοι κι οι γονείς των παιδιών με τη συμπαράσταση του Δημάρχου κ Yavuz Demır, θα μείνει για πάντα στις καρδιές όλων.

Φωτογραφίες από την επίσκεψη