Λεριοί Καλλιτέχνες

Γιώργος Καμπούρης

Γεννήθηκε στο Κάιρο της Αιγύπτου από γονείς Λεριακής καταγωγής. Σπούδασε στη Γαλλική Σχολή και στην Αμπέτειο Σχολή Καΐρου όπου και ολοκλήρωσε τις Γυμνασιακές του Σπουδές και την εκμάθηση της αραβικής, γαλλικής και αγγλικής γλώσσας.

Το 1952 στο Παρίσι σπούδασε στην Ecole Speciale dArchitecture. Στις εισαγωγικές εξετάσεις πήρε το 1ο βραβείο ζωγραφικής.Στις σπουδές αρχιτεκτονικής συμπεριλαμβάνονται τα μαθήματα γλυπτικής και ζωγραφικής.

Μετά την αποφοίτησή του, το 1957 εγκαταστάθηκε στις Κάννες (Γαλλίας) όπου εργάστηκε και διακρίθηκε ως αρχιτέκτονας, με πολλές σημαντικές μελέτες και κατασκευές.

Τη δεκαετία του ’70 έρχεται στη Λέρο, με τη γυναίκα του κ. Νινόν Δημητριάδη. Ασχολείται με την αρχιτεκτονική αλλά βρίσκει και χρόνο να ασχοληθεί με τις παλιές του αγάπες, τη ζωγραφική και τη γλυπτική.

ΕΚΘΕΣΕΙΣ: 1995 - TUBINGEN Γερμανίας, 2003 και 2004 - Λέρος .

Έργα του βρίσκονται σε ιδιωτικές συλλογές.