"Νικολαΐδειο & Μαλαχίειο" ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΙΑΣ ΜΑΡΙΝΑΣ ΛΕΡΟΥ

Εκστρατεία Εθελοντικών Καθαρισμών

«ΚΑΘΑΡΙΣΤΕ ΤΗ ΜΕΣΟΓΕΙΟ 2005»

Δίκτυο ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ S.O.S

Μαμάη 3, ΑΘΗΝΑ 10440,

Τηλ/ φαξ: 210 8228795, 210 8224481

e-mail: medsos@medsos.gr

Το διάστημα 15 έως 29 Μαΐου 2005, καλούμε τους ενεργούς πολίτες κάθε ηλικίας να συμμετάσχουν στην πανελλαδική εκστρατεία εθελοντικών καθαρισμών των ακτών, του βυθού  και άλλων φυσικών περιοχών, που συντονίζει κάθε χρόνο το Δίκτυο ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ SOS. Η εκστρατεία είναι τμήμα της παν-μεσογειακής πρωτοβουλίας "Καθαρίστε τη Μεσόγειο" που θα πραγματοποιηθεί ταυτόχρονα σε 21 χώρες το διάστημα 27-29/5/2005, με συντονιστή την ιταλική περιβαλλοντική οργάνωση Legambiente.

Γιατί μια εκστρατεία εθελοντικών καθαρισμών; Οι εθελοντικοί καθαρισμοί γίνονται για να ευαισθητοποιηθούν όλοι οι πολίτες σχετικά με τα προβλήματα που δημιουργούνται στο περιβάλλον από την παρουσία των σκουπιδιών. Με τη δραστηριότητα αυτή οι πολίτες εκφράζουν την προσωπική τους δέσμευση να αποτελέσουν μέρος της λύσης του περιβαλλοντικού προβλήματος, να συμβάλλουν στην προστασία του φυσικού και πολιτισμικού πλούτου της Μεσογείου καθώς και στη δημιουργία ενός κοινού, ειρηνικού και βιώσιμου μέλλοντος.

Οι κοινές δράσεις σε ολόκληρη τη Μεσόγειο έχουν και ένα γενικότερο συμβολικό χαρακτήρα: καλλιεργούν πνεύμα αλληλεγγύης και συνεργασίας μεταξύ κοινωνιών με διαφορετικές κουλτούρες. .

Από την περσινή μας εκστρατεία για τον καθαρισμό της ακτής στην Αγία Μαρίνα!!!

Θέλουμε να τονίσουμε με την κοινή μας εθελοντική συνεισφορά ότι η προστασία του περιβάλλοντος είναι μια προσωπικά υπεύθυνη στάση που ενδυναμώνει το ρόλο και τα δικαιώματά μας ως πολίτες
Το Δίκτυο ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ S.O.S. διοργανώνει το ίδιο διάστημα με την εκστρατεία ένα πανελλαδικό διαγωνισμό καλλιτεχνικής δημιουργίας με θέμα «…Αν ήμουν ψάρι στη Μεσόγειο», για νέους, μαθητές σχολείων