ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ: «ΛΑΊΚΑΠΑΡΑΜΥΘΙΑ & ΠΑΡΑΜΥΘΑΔΕΣ ΤΗΣ ΛΕΡΟΥ»

Απόσπασμα από το ΜΗΝΥΜΑ

της  Επίκ. Καθηγήτριας Πανεπιστημίου Αιγαίου κ. Μαριάνθης Καπλάνογλου

"Σας ευχαριστώ από καρδιάς που μου δώσατε την ευκαιρία να λάβω μέρος σ’ αυτή τη σημαντική προσπάθεια συγκέντρωσης, καταγραφής και ανάδειξης του πλούτου και της ποικιλίας των λαϊκών παραμυθιών της Λέρου, των λαϊκών παραμυθιών που αποτελούν ένα σημαντικό κομμάτι του λαϊκού μας πολιτισμού.

Επιτρέψτε μου να πω δυο λόγια γι’ αυτήν την έκδοση, που τη θεωρώ ιδιαίτερα σημαντική για τον παρακάτω κυρίως λόγο.

Πολλά Δημοτικά Σχολεία, σε διάφορα μέρη της Ελλάδα, έχουν αναλάβει την αξιέπαινη πρωτοβουλία να συγκεντρώσουν τα παραμύθια του τόπου τους. Η δική σας η προσπάθεια, η δική σας πρωτοβουλία έχει όμως μια μοναδικότητα. Για πρώτη φορά δίπλα στα παραμύθια υπάρχουν και οι αφηγητές των παραμυθιών. Οι παραμυθάδες και οι παραμυθούδες που με τη σοφία τους, τη μνήμη και το ταλέντο τους διαπλάθουν και διαδίδουν κάθε φορά το παραμύθι.....

......Πιστεύω ότι με το βιβλίο σας ξαναγίνεται επίκαιρη η πρόταση να μπει το παραμύθι, το λαϊκό παραμύθι, στα σχολεία. Γιατί πιστεύω ότι ένα επιτυχημένο σχολείο είναι αυτό όπου οι μαθητές δεν ξέρουν μόνο να λύνουν μαθηματικές εξισώσεις και να γράφουν χωρίς ορθογραφικά λάθη. Επιτυχημένο είναι εκείνο το Σχολείο στο οποίο οι μαθητές αναλαμβάνουν πρωτοβουλίες, αναλαμβάνουν ευθύνες και μαθαίνουν να συμμετέχουν ως μέλη μιας ευρύτερης και ετερογενούς ομάδας. Επιτυχημένο σχολείο είναι εκείνο όπου οι μαθητές γνωρίζουν αυτό που μας διδάσκει το παραμύθι, ότι όλοι οι άνθρωποι έχουν δικαίωμα στη ζωή και στην ειρήνη......"