ΛΕΡΟΣ    11  ΜΑΡΤΙΟΥ  2006

1 Απριλιού 2005 Οι τελικοί Αγώνες στην Κω

1ο  ΑΤΟΜΙΚΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΚΑΚΙ Ν. ΑΙΓΑΙΟΥ

Οι προκριματικοί αγώνες στη Λέρο

Το Σάββατο 11 Μαρτίου 2006  διοργανώθηκε στη Λέρο, στο "Μαλαχίειο" διδακτήριο του Σχολείου μας,   το μαθητικό Πρωτάθλημα ΣΚΑΚΙ. (Προκριματικοί Αγώνες). Την ευθύνη της διοργάνωσης, που σημείωσε μεγάλη επιτυχία είχε ο Κωακός Αθλητικός Όμιλος "ΦΙΛΙΝΟΣ". Συμμετείχαν συνολικά 46 μαθητές από τα Δημοτικά Σχολεία Αγίας Μαρίνας, Αλίντων και Λακκίου. Ο Έφορος και ο Γραμματέας του Σκακιστικού Τμήματος  Κώστας Χατζηπαυλής και Βασίλης Γιαουρδήμος καθοδήγησαν τους συμμετέχοντες και διεξήγαγαν, ως διαιτητές, άψογα το μαθητικό πρωτάθλημα ΣΚΑΚΙ.

Μετά τις εγγραφές και μια σύντομη ενημέρωση από τους διοργανωτές, το Πρωτάθλημα ξεκίνησε στις 10.30. Οι Αγώνες έγιναν σε πέντε παρτίδες και τελείωσαν γύρω στις 15:00, αναδεικνύοντας και τους νικητές.

Ήταν, κατά κοινή ομολογία, μια πρωτόγνωρη εμπειρία για τους μικρούς σκακιστές και σίγουρα προωθεί την ανάπτυξη του αθλήματος-παιχνιδιού στα Σχολεία του νησιού μας.

Στο πρωτάθλημα,  έλαβαν μέρος 46 παιδιά από τα Δημοτικά Σχολεία Αγίας Μαρίνας, Αλίντων και Λακκίου Λέρου.     Στη φωτογραφία    όλοι οι μαθητές, με τα μπλουζάκια της διοργάνωσης και τους Διευθυντές των Σχολείων.

Οι 12 μαθητές και των τριών Σχολείων του νησιού μας, που διακρίθηκαν στους αγώνες και έλαβαν μετάλλια, με τους διοργανωτές του Πρωταθλήματος Κ..Χατζηπαυλή και Β. Γιαουρδήμο από τον Κωακό Αθλητικό Όμιλο "ΦΙΛΙΝΟΣ", τον Πρόεδρο του Δημοτικού Συμβουλίου Μιχάλη Κοντραφούρη και το Δ/ντή του Σχολείου μας  Κώστα Ασλανίδη

Ηλίας Ασλανίδης Δ΄

Νίκος Φούρναρης ΣΤ΄

Αρεζίνα Μαχαίρα ΣΤ΄

Οι κ. Κώστας Χατζηπαυλής και Βασίλης Γιαουρδήμος ανάμεσα στους μικρούς σκακιστές

Τα παιδιά που προκρίθηκαν για τους τελικούς στην Κω,

στις 1-2/4/06. Στην αποστολή θα συμμετέχει και ο Μάριος Γιαννακός.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ

Τάξη

1ος

2ος