ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΙΑΣ ΜΑΡΙΝΑΣ ΛΕΡΟΥ

(Ολοήμερο Σχολείο) – Τμήμα Διευρυμένου Ωραρίου

Το «Ολοήμερο Σχολείο» λειτούργησε, με συγχρηματοδότηση της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης, για πρώτη φορά το Σχολικό Έτος 1997-1998 με υπεύθυνο το δάσκαλο κ. Ηρακλή Χαριτίδη. Περιλάμβανε τμήματα Εικαστικών, Πληροφορικής, Αθλοπαιδιών και Προετοιμασίας.

Το Σχολικό Έτος 1999-2000 θεσμοθετήθηκε ως «2/θ. Τμήμα Διευρυμένου Ωραρίου». Την επόμενη χρονιά λειτουργεί με δασκάλους τους: Κώστα Βελή και Δημήτρη Βουργουτζή, περιλαμβάνοντας Τμήματα: Θεατρικής Αγωγής, Μουσικής, Εικαστικών, Προετοιμασίας, Αθλοπαιδιών και Πληροφορικής. (Στο Τμήμα Πληροφορικής διδάσκει ο Αξ/κός της ΥΝΤΕΛ κ. Ζήσης Γιαννακούδης, μετά από αίτημα του «Συλλόγου Γονέων» προς την υπηρεσία αυτή του Πολεμικού μας Ναυτικού.)

Από το 2003 λειτουργεί ως ΟΛΟΗΜΕΡΟ, με δάσκαλο τον Παναγιώτη Λύρα, περιλαμβάνοντας Τμήματα: Προετοιμασίας, Νέων Τεχνολογιών, Αθλοπαιδιών, Μουσικής.