ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗ ΛΕΡΟ

Έρευνα στους μαθητές του Σχολείου μας

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ

Συντάξαμε σχετικό ερωτηματολόγιο και το μοιράσαμε σε 125 παιδιά του Σχολείου μας, όλων των Τάξεων ( ηλικίας 6-12 ετών).

Από τη μικρή αυτή έρευνα, διαπιστώνουμε ότι:

α)  Σήμερα τα παιδιά δεν παίζουν πολλές ώρες, όπως παλιότερα.

β)  Τα αγόρια παίζουν περισσότερο από τα κορίτσια

γ)  Η μεγάλη πλειοψηφία των παιδιών προτιμά παιχνίδια με φίλους

δ)  Το ποδόσφαιρο είναι σήμερα και παιχνίδι των κοριτσιών.

ε)  Οι κούκλες συνεχίζουν να έχουν την πρώτη θέση στις προτιμήσεις των κοριτσιών.

στ) Το ποδόσφαιρο και τα ηλεκτρονικά παιχνίδια κλέβουν τις προτιμήσεις των αγοριών.

ζ)  Τα παραδοσιακά παιχνίδια (κρυφτό-κυνηγητό) είναι αρκετά δημοφιλή, για αγόρια και κορίτσια.

η)  Τα επιτραπέζια (πνευματικά παιχνίδια) έχουν σημαντική θέση στις προτιμήσεις των παιδιών.

Είναι γεγονός ότι τα παιδιά σήμερα, στις αρχές του 21ου αιώνα αφιερώνουν στο παιχνίδι ελάχιστο χρόνο την ημέρα. Οι όλο και αυξανόμενες απαιτήσεις των μαθημάτων του σχολείου, τα φροντιστήρια, η τηλεόραση, τα σύγχρονα ηλεκτρονικά παιχνίδια ή η ενασχόληση με Η/Υ, καθηλώνουν τα παιδιά «μέσα» και δεν αφήνουν «ελεύθερο χρόνο», χρόνο για παιχνίδι.

Οι γειτονιές είναι έρημες. Δεν αντιλαλούν, όπως τα «παλιά χρόνια» από τις φωνές τους, τότε που έτρεχαν παίζοντας καμητό, αγαλματάκια, κουτσό και τόσα άλλα παιχνίδια της φαντασίας και του ονείρου.