«Νικολαϊδειο & Μαλαχίειο»
ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΙΑΣ ΜΑΡΙΝΑΣ ΛΕΡΟΥ

Συνεργαζόμενα Σχολεία UNESCO
“Βραβείο Ειρήνης & Φιλίας ABDİ IPEKÇİ

Διδακτήρια,    Νέο κτίριο,    Η Εκπαίδευση στη Λέρο,    Βιβλιοθήκη,   ΜαθητέςΔάσκαλοι,   Εργαστήρι Πληροφορικής,

Τμήμα Ένταξης     Ολοήμερο,   Εκπαιδευτικά Προγράμματα,   Δραστηριότητες,    Τα παιδιά ΓράφουνΗ αυλή μας

Παλιά Ενδεικτικά κ.ά - Εκθέσεις μαθητών

«Νικολαϊδειο Παρθεναγωγείο»  (Έτος ιδρύσεως 1890)

«Μαλαχίειο  Νηπιαγωγείο»  (Έτος ιδρύσεως 1912)

Το ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΙΑΣ ΜΑΡΙΝΑΣ ΛΕΡΟΥ προήλθε το 1970, από τη συγχώνευση των δύο ιστορικών Σχολείων του νησιού, του “Νικολαΐδειου” και του “Μαλαχίειου”, γι’ αυτό στεγάζεται σε δύο διδακτήρια.

Φοιτούν 180 μαθητές  και υπηρετούν 15 δάσκαλοι (2007-2008).
Λειτουργούν: Τμήμα Ένταξης
και
  Ολοήμερο.

Οι μαθητές του σχολείου αναπτύσσουν πολλές, ενδιαφέρουσες δραστηριότητες και μετέχουν σε διάφορα καινοτόμα  Προγράμματα: Περιβαλλοντική Εκπαίδευση, Αγωγή Υγείας, Κυκλοφοριακή Αγωγή, Θεατρική Έκφραση, Εικαστικές δημιουργίες, Εκδόσεις μαθητικών Εντύπων.

ΒΡΑΒΕΙΑ-ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ

(1987: Α΄ Πανελλήνιο Βραβείο καλύτερης μαθητικής εφημερίδας "ΦΤΕΡΟΥΓΙΣΜΑΤΑ", από το Ίδρυμα Προαγωγής της Δημοσιογραφίας.

1995: Έπαινος μαθητ. εφημ. "ΑΠΟΧΡΩΣΕΙΣ", στον 5ο Διαγωνισμό Μαθητικού Εντύπου της εφημ. "ΤΑ ΝΕΑ")

1992: Βραβείο Ειρήνης & Φιλίας "ABDİ İPEKÇİ", για τη συνεργασία με το σχολείο Güllük της Τουρκίας.

ΥΠΟΔΟΜΗ

Υπάρχουν, (στα δυο διδακτήρια) δεκατέσσερις (14) αίθουσες διδασκαλίας
Μία Αίθουσα (Πολλαπλών Χρήσεων
) με πατάρι στο «Μαλαχίειο», φιλοξενεί:
1. Τη Σχολική Βιβλιοθήκη( με περίπου 2700  βιβλία και πολλά περιοδικά)
2. Εργαστήρι Πληροφορικής
3. Χώρο προβολών με video-προβολέα και τηλεόραση

Άλλη αίθουσα με πατάρι στο "Μαλαχίειο" φιλοξενεί:

1. Στο πατάρι το Εποπτικό Υλικό

2. Στο ισόγειο, Χώρο Συνεδριάσεων του Συλλόγου Διδασκόντων,

Γραφείο εργασίας -Βιβλιοθήκη βοηθημάτων - Φωτοτυπικά κ.ά
 Το νέο κτίριο, 142 τ.μ. (νομαρχιακό έργο του 2002-2003), έδωσε πνοή ζωής στο Σχολείο. Διαθέτει μια μεγάλη αίθουσα για τις ανάγκες του ΟΛΟΗΜΕΡΟΥ, Γραφείο δασκάλων, Κυλικείο, και βοηθητικούς χώρους.

Η αυλή του Σχολείου έχει συνολική έκταση 4000 τ.μ. και περιλαμβάνει: Γήπεδο καλαθοσφαίρισης Όργανα γυμναστικής,  "Παιδική Χαρά", Υπαίθριο Σκάκι.