ΑΓΩΓΗ ΥΓΕΙΑΣ                  ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ

Αφορμή:

Η καθημερινή παρατήρηση των κακών διατροφικών συνηθειών των μαθητών καθώς και οι επιπτώσεις στην υγεία τους (παιδικός διαβήτης, χοληστερίνη κ.ά. ) μας προβλημάτισε και έκανε επιτακτική την ανάγκη ενημέρωσης γύρω από το σημαντικό αυτό θέμα για την καλή ανάπτυξη και υγεία του παιδιού.

Το ζωηρό ενδιαφέρον των παιδιών και ο ενθουσιασμός με τον οποίο συμμετείχαν στις δραστηριότητες ήταν ένα πρόσθετο κίνητρο για περισσότερη ενασχόληση.

Το σχολικό κυλικείο μας έδωσε επίσης αφορμές για συζήτηση και προβληματισμό, προκειμένου να διαμορφώσουμε άποψη και θετική στάση με σωστές επιλογές.

Επιστροφή                                                                                      ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ ...