ΝΙΚΟΛΑ΅ΙΔΕΙΟ & ΜΑΛΑΧΙΕΙΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΙΑΣ ΜΑΡΙΝΑΣ ΛΕΡΟΥ

ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΝΗΣΙΟΥ ΜΑΣ   2ος χρόνος

ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ-ΧΟΡΗΓΕΙΑ :  Δημοτικό Πνευματικό Κέντρο Λέρου - Δημοτική Βιβλιοθήκη

Η συγγραφέας Ελένη Δικαίου στη Λέρο

Για 2η συνεχή χρονιά το Δημοτικό Πνευματικό Κέντρο Λέρου βρίσκεται κοντά στα παιδιά του νησιού μας.

Μετά την περσινή, γνωριμία μας με τη συγγραφέα Γαλάτεια Γρηγοριάδου Σουρέλη, φέτος, στις 10 και 11 Απριλίου, πολύ κοντά στην Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου (2 Απριλίου), έρχεται κοντά στα παιδιά των  Ε΄ και  ΣΤ΄ τάξεων όλων των Δημοτικών Σχολείων του νησιού μας η βραβευμένη συγγραφέας παιδικών βιβλίων Ελένη Δικαίου.

Την πρώτη ημέρα, η συγγραφέας θα συναντήσει τους μαθητές  των Σχολείων Αγίας Μαρίνας και Αλίντων στο Δημοτικό Σχολείο Αλίντων. Τη δεύτερη ημέρα, τους μαθητές των  Σχολείων Λακκίου και Ξηροκάμπου, στο Δημοτικό Σχολείο Λακκίου.

Ευχαριστούμε την Πρόεδρο του Δημοτικού Πνευματικού Κέντρου Λέρου κ.Φρόσω Τζανουδάκη και τη βιβλιοθηκονόμο της Δημοτικής μας Βιβλιοθήκης Κυρία Άννα Αλεξοπούλου, για τη σημαντική αυτή διοργάνωση φιλαναγνωσίας των παιδιών.

Βιβλία για τα παιδιά της  Ε΄ τάξης*

ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΕ ΤΑ ΝΑΥΤΙΚΑ

Είναι η αληθινή ιστορία μιας οικογένειας, προορισμένης να ζει εκεί όπου όλα ήταν ζεστά και μαλακά, που ρούφαγαν οι άνθρωποι τα μπερκέτια και την αγάπη ο ένας του άλλου. Μπροστά από τα δίδυμα κοριτσάκια, το Κατινάκι και τη Μαρίτσα, περνάνε όσα σημάδεψαν το λαό της Ιωνίας, από τις ευτυχισμένες μέρες ως το αναγκαστικό ρίζωμα στους προσφυγικούς συνοικισμούς.

ΟΙ ΘΕΟΙ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΕΛΛΑ

Μια βιογραφία του Μεγάλου Αλεξάνδρου γραμμένη με γνώση της ιστορίας. Μια έξοχη περιγραφή των προσωπικών στιγμών του ανθρώπου που άλλαξε τη μοίρα του κόσμου. (Βραβείο Δήμου Αθηναίων)

Βιβλία για τα τα παιδιά της ΣΤ΄ τάξης*

Η ΚΟΙΛΑΔΑ  ΜΕ ΤΙΣ ΠΕΤΑΛΟΥΔΕΣ
Στο όχι και πολύ μακρινό μέλλον δύο δωδεκάχρονα παιδιά, ο Ζώης και η Κόρα, αποφασίζουν να παίξουν ένα «παράξενο» παιχνίδι. Ξέρουν πως, για να γίνει αυτό, πρέπει να βγουν έξω από το διάφανο θόλο
που προστατεύει

ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΟΥ ΟΔΥΣΣΕΑ
Ο πόλεμος στην Τροία έχει τελειώσει. Ο πολυμήχανος Οδυσσέας ξεκινάει το ταξίδι του γυρισμού, όπως κι οι υπόλοιποι βασιλιάδες των Αχαιών. Όμως το δικό του ταξίδι, του γυρισμού στην πατρίδα του την Ιθάκη, δε θα μοιάζει με  κανενός άλλου.

* Τα βιβλία είναι ευγενική προσφορά  του Δημοτικού Πνευματικού Κέντρου Λέρου προς τους φιλαναγνώστες μαθητές

Στιγμιότυπα από τη συνάντηση της συγγραφέα με τα παιδιά

Πατήστε τις μικρογραφίες για να τις μεγαλώσετε

.