" Γράφω γιατί ... "Εμένα με νοιάζει"

Η ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ ΓΑΛΑΤΕΙΑ ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΟΥ - ΣΟΥΡΕΛΗ ΚΟΝΤΑ ΜΑΣ

Στις 25 και 26 Μαΐου 2005, η συγγραφέας Γαλάτεια Γρηγοριάδου-Σουρέλη βρέθηκε ανάμεσα στα παιδιά των τριών μεγαλύτερων τάξεων των Δημοτικών Σχολείων του νησιού μας, καλεσμένη του Δημοτικού Πνευματικού Κέντρου Λέρου και της βιβλιοθηκονόμου της Δημοτικής Βιβλιοθήκης κ. Άννας Αλεξοπούλου. Οι συναντήσεις πραγματοποιήθηκαν στα Δημοτικά Σχολεία Λακκίου και Αγίας Μαρίνας.

Την πρωτοβουλία αυτή στήριξαν με χορηγίες τους (αγοράστηκαν βιβλία της συγγραφέα για τα παιδιά) ο ΔΟΝΑ Λέρου και η ΔΕΠΟΑΠ.

Η συγγραφέας κοντά μας

Υπογράφοντας τα βιβλία της

Το πρόγραμμα της συνάντησης με τη συγγραφέα ξεκίνησε αρκετές μέρες νωρίτερα. Τα βιβλία που διαβάσαμε ήταν:

1. Τα παιδιά της Δ΄ τάξης: "Τέλος δεν έχει η αγάπη"

2. Τα τα παιδιά της Ε΄ τάξης: "Εμένα με νοιάζει"

3. Τα τα παιδιά της ΣΤ΄ τάξης: "Ο μικρός πυρπολητής"

Ήταν μια εμπειρία μοναδική για μας. Ευχαριστούμε την αγαπημένη μας συγγραφέα καθώς και  όσους συνέβαλαν στην πραγματοποίηση αυτής της επίσκεψης.

ΚΑΙ ΑΛΛΑ  ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ: Χορεύοντας στο δάσος, Φουρφουρής ο κότσυφας, Ρήγας Φεραίος, Τα δώδεκα φεγγάρια, Ο αγέρας παίζει φλογέρα, Παιχνίδι χωρίς κανόνες, Τα συλιά του Αγίου Βερνάρδου, Τρελοβάπορο χωρίς τιμόνι, Πριν από το τέρμα.

Ανάμεσα στα παιδιά του Σχολείου μας και των Αλίντων