ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ
ΚΥΡΙΑΚΗ 12-12-2004

Εκδήλωση, παρουσίαση του βιβλίου "ΛΑΪΚΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ & ΠΑΡΑΜΥΘΑΔΕΣ ΤΗΣ ΛΕΡΟΥ"

Την Κυριακή 12-12-2004, στην αίθουσα εκδηλώσεων του Σχολείου μας έγινε η παρουσίαση του βιβλίου - (Σχολική μας Εργασία - Έκδοση Δημοτικού Πνευματικού Κέντρου Λέρου): "ΛΑΪΚΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΜΥΘΑΔΕΣ ΤΗΣ ΛΕΡΟΥ".

Η παρουσίαση έγινε με προβολή διαφανειών, αναφορά στους αφηγητές, σχόλια από τα παραμύθια και μαγνητοφωνημένες αφηγήσεις.

Σχετικό μήνυμα έστειλε η Επίκ. Καθηγήτρια Πανεπ. Αιγαίου, κ. Μαριάνθη Καπλάνογλου, η οποία έχει κάνει και τα "Σχόλια στα Παραμύθια" και συνέβαλε ουσιαστικά στην ολοκλήρωση της εργασίας.

Στο τέλος, το Σχολείο και το Πνευματικό Κέντρο προσέφερε στους αφηγητές των παραμυθιών "Αναμνηστικό-Ευχαριστήριο"  και το βιβλίο της συλλογής.

Οι μαθήτριες της Ε΄ Τάξης , Στέλλα και Ηλιάνα και οι δασκάλες του Σχολείου, κατά την εκδήλωση παρουσίασης του Βιβλίου μας με τα Παραμύθια της Λέρου.

Απόσπασμα από το Μήνυμα της κ. Καπλάνογλου

Δημοσίευμα της εφημ. ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ (26-11-2004)

Μήνυμα από το Δίκτυο Συνεργαζόμενων Σχολείων UNESCO