"Νικολαΐδειο & Μαλαχίειο" ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΙΑΣ ΜΑΡΙΝΑΣ ΛΕΡΟΥ

2004-2005

Η φωτογραφία

της εβδομάδας

Έφυγε για τις "Γειτονιές των Αγγέλων"

ο αγαπητός συνάδελφος-δάσκαλος-φίλος

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΒΟΥΡΓΟΥΤΖΗΣ

Ο δάσκαλος Δημήτρης Βουργουτζής,  απ’ τη Θεσσαλονίκη, πρωτοδιορίστηκε στη Λέρο το 1997. Υπηρέτησε τον πρώτο χρόνο στο Δημοτικό Σχολείο Λακκίου και τα υπόλοιπα, με οργανική τοποθέτηση, στο Σχολείο μας.

Ήρθε στο νησί μας μια φθινοπωρινή μέρα, με κατάμεστες τις αποσκευές του νου και της ψυχής του, δέθηκε με τις ομορφιές και τους ανθρώπους του και το αγάπησε πολύ.

Για έξι χρόνια κατέθετε με ευσυνειδησία «το έχει του» στους μικρούς μαθητές του, που τον αγαπούσαν ιδιαίτερα για τις ευαισθησίες, τη γόνιμη φαντασία, την ανθρωπιά του.

Άτομο ευφυές, με γνώσεις, κρίση, ευθύτητα, οξυδέρκεια και πολλά ενδιαφέροντα, υπήρξε ενεργό μέλος της Θεατρικής Ομάδας Λέρου και συμμετείχε, από τις πρώτες μέρες παρουσίας του στο νησί, στα πολιτιστικά δρώμενα του τόπου.

Η απλότητα, η καλοσύνη, η γαλήνια θάλασσα της ματιάς του, η ειλικρίνεια, η τρυφερότητα, η ικανότητα να ακούει και να νιώθει, τον καθόριζαν και τον καθιστούσαν αληθινό δάσκαλο, εξαίρετο συνομιλητή, μοναδικό φίλο.

Στις αρχές του Δεκέμβρη, σε ηλικία 38 ετών, ο Δημήτρης έφυγε τόσο ξαφνικά, τόσο απρόσμενα και άκαιρα για το μεγάλο ταξίδι στις «γειτονιές των αγγέλων»!

Τα παιδιά και οι δάσκαλοι του Δημοτικού Σχολείου Αγίας Μαρίνας, όπου υπηρέτησε για πέντε συνεχή έτη, τον αποχαιρέτησαν με ένα μνημόσυνο, το οποίο τελέστηκε στις 16 Δεκεμβρίου  στον Ι. Ν. Αγίας Μαρίνας. Μαθητές, συνάδελφοι δάσκαλοι, νηπιαγωγοί και καθηγητές, φίλοι και φίλες από τη Θεατρική Ομάδα Λέρου, του άναψαν το κεράκι της καρδιάς τους, γιατί κι εκείνος ήξερε να κάνει τη σπίθα φλόγα και τη φλόγα φως!...

Στο ΦΩΣ της ΑΓΑΠΗΣ που σιγοκαίει άσβεστο, στο πόστο μας της προσφοράς, θα σ’ ανταμώνουμε κάθε μέρα, Δημήτρη.

ΚΑΛΟ ΣΟΥ ΤΑΞΙΔΙ !

Ο Δημήτρης με τα παιδιά στο υπαίθριο σκάκι μας

Με τους μαθητές του Δ΄ Τάξης  (Ιούνιος 2002)

Συνοδεύοντας τις καμουτζέλες στο καρναβάλι