"Νικολαΐδειο & Μαλαχίειο" ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΙΑΣ ΜΑΡΙΝΑΣ ΛΕΡΟΥ

της εβδομάδας

7 Μαρτίου 1947 - 7 Μαρτίου 2007

60  ΧΡΟΝΙΑ  ΑΠΟ ΤΗΝ  ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ  ΤΗΣ  ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ

Η ομάδα παρέλασης του Σχολείου μας με το Δ/ντή κ. Κώστα Ασλανίδη και το Γυμναστή μας, κ. Γρηγόρη Νίκου

Φέτος συμπληρώθηκαν 60 χρόνια από την απελευθέρωση της Δωδεκανήσου και 59  από την Ενσωμάτωσή της  στη μητέρα Ελλάδα.

Στην εκδήλωση του Σχολείου μας, την παραμονή 6 Μαρτίου, έγινε συνοπτική αναφορά στα ιστορικά γεγονότα και στους ήρωες του αγώνα για την ελευθερία και την ένωση με την Ελλάδα.

Απαγγείλαμε σχετικά ποιήματα, τραγουδήσαμε και προβάλαμε εικόνες της εποχής.

Στις 11.00 καταθέσαμε ένα δάφνινο στεφάνι στην προτομή του Λεριού μαθηματικού Απόστολου Ευαγγέλου, που θυσίασε τη ζωή του στον αγώνα για τη λευτεριά, το 1942.

Την εκδήλωση οργάνωσαν οι δασκάλες Πολυξένη Κορφιά και Μαρία Βρατσάλη, με μαθητές και μαθήτριες των τάξεων Γ΄Δ΄Ε΄και ΣΤ΄. Η ετοιμασία της παρουσίασης των εικόνων έγινε από το Δ/ντή μας κ. Κώστας Ασλανίδης καιι η προβολή τους από τη δασκάλα μας της Αγγλικής Γλώσσας Ουρανία Καραλή.

Η σημαία μας στην παρέλαση της 7ης Μαρτίου, στον παραλιακό δρόμο του Λακκιού.