"ΛΑΪΚΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ & ΠΑΡΑΜΥΘΑΔΕΣ ΤΗΣ ΛΕΡΟΥ"                          Οι αφηγητές και τα παραμύθια τους!

«Το νεοελληνικό λαϊκό παραμύθι είναι μια πάρα πολύ σοβαρή υπόθεση, τη σοβαρότητα της οποίας εντούτοις πολύ λίγοι, ακόμα και τώρα, έχουν αντιληφθεί.. Σοβαρή υπόθεση από την άποψη της παράδοσης, της επιστήμης, της τέχνης, της ζωής.»

(ΕΝΤΕΧΝΟΣ ΛΟΓΟΣ  Μ. Γ. Μερακλής)

Αγγελίδου

Μαρία

Γέρου

Βασιλεία

Γιαννουκά

Zαμπέττα.

Ήσυχου

Ειρήνη

Εμμανουήλ Θεοχάρης   Καζηλιέρης Μενέλαος   Μπουλαφέντης Μιχάλης   Νταλόγλου Σταυρούλα,

Χριστοδούλου Ειρήνη

Η εργασία αυτή είναι μια «Συλλογή λαϊκών αφηγήσεων» από Λεριούς αφηγητές και αφηγήτριες, στο πλαίσιο «Πολιτιστικού Προγράμματος» σχολικού έτους 2003-2004.

Είναι καρπός ερευνητικής προσπάθειας της σχολικής μας κοινότητας, που έγινε από μαθητές, γονείς και δασκάλους, με σκοπό να καταγραφούν οι θησαυροί αυτοί του λαϊκού μας λόγου, οι οποίοι σιγά-σιγά αποξεχνιούνται στο πέρασμα του χρόνου.

Οι αφηγητές, παραμυθάδες και παραμυθούδες του παλιού καιρού, άφησαν ζωντανά τα ίχνη της τέχνης τους, τα οποία ανακαλούν σήμερα από τη μνήμη τα παιδιά και τα εγγόνια τους, με ιδιαίτερο ενδιαφέρον και περηφάνια.

Τότε που δεν υπήρχαν πολλοί τρόποι διασκέδασης, μαζεύονταν μικροί, μεγάλοι σε σπίτια συγγενών, γειτόνων ή φίλων, στις λεγόμενες «αποσπερίδες». Εκεί, παραμυθάδες και παραμυθούδες ξεδίπλωναν με μαστοριά τις μαγικές τους ιστορίες, ταξιδεύοντας το ακροατήριό τους σε κόσμους θαυμαστούς κι ονειρεμένους, γεμάτους περιπέτειες, όπου οι ήρωές τους στο τέλος πάντα θριαμβεύουν,  «ζουν καλά και ’μεις καλύτερα!».

Κάντε "ΚΛΙΚ" στα εικονίδια των αφηγητών, για να δείτε παραμύθια τους!

Φλούρος Αντώνης

Σκουμπουρδής Νκικόλας     Επιστροφή           ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ η δημοσίευση παραμυθιών...